Južna železnica. Muzej. Pesem. Južna železnica je prišla v Šentjur leta 1846 in je pomembno vplivala na razvoj kraja. Danes je pri železniški postaji v Šentjurju urejen Muzej, posvečen Južni železnici. Po njenih poteh in zgodbah njenih potnikov nas popelje g. Mihael Bučar, častni občan in snovalec ter varuh te zbirke. V zgornjem trgu, v sosednjem prostoru TIC Šentjur, je urejena stalna razstava New Swing Quarteta, ki nosi naslov Pesem Južne železnice. Zgornji trg slovi in se ponaša tudi z rojstno hišo Skladateljev Ipavcev, pomembne zdravniško skladateljske družine, Muzejem Arheološkega parka Rifnik. Zven pesmi lahko slišimo tudi v naravi, med vinogradi, pri vzponu na sv. Uršulo, kot napitnico …
Southern Railway. Music. Southern Railway arrived to Šentjur in 1846 and had significant impact on the town development. Today you will find a Museum of Southern Railway near the train station Šentjur. Mr. Mihael Bučar, distinguished citizen and author of the collection, will guide you through the paths and stories of its passengers. In the tourist information center located in the old market town centre you will find an exhibition“The Song of Southern Railway” dedicated to a world-famous Slovenian vocal group New Swing Quartet. On the same street you will also find the Ipavec Family House where lived important family of composers and doctors, and archeological museum collection “Rifnik and its treasures”. The sound of song can be heard in nature, amidst vineyards, during climb to St. Uršula or as a toast.
Dolžina: 34 km (asfalt in makadam)
Trajanje: poldnevna krožna tura
Zahtevnost: srednje zahtevna
Potek poti:
ŠENTJUR – HRUŠEVEC – VRBNO – ZLATEČE – BLAGOVNA – CEROVEC – JARMOVEC – BOVŠE – MARIJA DOBJE – SVETELKA – DRAMLJE – SV. URŠULA – ŠEDINA – ZAGAJ PRI PONIKVI – HOTUNJE – BREZJE OB SLOMU – KAMENO – BOTRIČNICA – ŠENTJUR
Zemljevid poti s ponudbo in zanimivostmi:
Max elevation: 445 m
Min elevation: 249 m
Total climbing: 1002 m
Total descent: -1002 m
Total time: 03:39:57
Zanimivosti in ponudba ob poti:
- Rojstna hiša Skladateljev Ipavcev
- Muzej Zakladi Rifnika
- Stalna razstava New Swing Quarteta
- Muzej Južne železnice
- Doprsni kip Franja Malgaja
- Spominsko obeležje Valentinu Orožnu (Šentjur)
- romarska cerkev sv. Uršule (Dramlje)
- Kužno znamenje Marija Dobje
- Partizanska bolnica Zima (Blagovna)
- Spominska soba in plošča Blaža Kocena
- rojstni kraj Mihaela Zagajška – Jurija Zelenka (Ponikva)
Podrobnejši opis poti:
Iz zgornjega trga v Šentjurju, kjer si lahko v TIC Šentjur tudi izposodite dve rekreativni kolesi, se spustimo v center Šentjurja do železniške postaje Šentjur, kjer si lahko ogledamo Muzej južne železnice. Naprej se odpravimo proti Hruševcu, po novi kolesarski stezi in zavijemo desno proti zahodu ob Voglajni. Prečkamo Voglajno, železniško progo in še glavno cesto Šentjur – Celje ter se povzpnemo proti Zlatečam. Nadaljujemo z blagim spustom v Blagovno, mimo graščine in številnih ograd za konje. Pri Konjeniškem centru Blagovna zavijemo desno (ali le prečkamo cesto in se osvežimo s pijačo na Rajskem otoku) na glavno regionalno cesto proti Šentjurju in po nekaj metrih levo v Cerovec – Jarmovec, med gozdovi in travniki. Ustavimo se lahko pri partizanski bolnici Zima, ki leži tik ob istoimenskem počivališču na avtocesti Ljubljana – Maribor. Po ogledu nadaljujemo pot vzporedno z avtocesto po gozdu in se na križišču pod avtocesto držimo desno. Vožnja se odvija med gozdnimi jasami in polji ter travniki in z blagim daljšim makadamskim vzponom pridemo v Bovše in potem v Marija Dobje, kjer si lahko pogledamo kužno znamenje, nato zavijemo desno proti Svetelki, mimo Svetelškove domačije (lastnik Mirko Lavbičo je dobil Steletovo nagrado za izjemen pristop k prenovi Svetelškove domačije.)skozi center Dramelj, kjer se lahko okrepčamo pred vzponom na sv. Uršulo, saj nas čaka kar zahteven, a ne predolg vzpon. Pri OŠ Dramlje zavijemo levo na glavno cesto in po nekaj metrih desno na cesto za sv. Uršulo, na 461 m n.m.v. Na vrhu se lahko sprehodite okoli romarske cerkvice, posedite pri obnovljeni planinski postojanki drameljskih planincev in uživate v razgledih na gričevnato krajino. Po makadamski podlagi se med vinogradi spustimo v Šedino, mimo ranča Shire (Shire je pasma velikih vlečnih konj, ki izvira iz Anglije) pod Uršulo naprej proti naselju Razbor in Zagaj pri Ponikvi v Hotunje. Predlagamo kratek oddih za malico ob Mastenovih ribnikih. Po okrepčilu nadaljujemo pot do železniškega prehoda Ponikva, kjer zavijemo desno v smeri proti Šentjurju, mimo Gostilne Vovk. Na vrhu vzpona zavijemo levo med sadovnjake za Brezje ob Slomu in po gozdnem spustu v Kameno, čez travnike in uživamo v razgledu z Botričnice na poti v Zgornji trg Šentjur, na začetno točko pri TIC Šentjur, kjer vam z veseljem svetujejo že za naslednji kolesarski izlet po občini Šentjur.
KML datoteka za prikaz v Google Zemlji:
3_Pesem_juzne_zeleznice
Leave a Reply